25.02

Dzień dawcy szpiku w Gemini Park Tarnów

24 lutego 2023 r.

W najbliższą sobotę, 25 lutego, Gemini Park Tarnów wspólnie z Fundacją DKMS Polska organizuje dzień dawcy szpiku kostnego. W godzinach 12:00–19:00 wolontariusze zachęcać będą do zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Wolontariuszy spotkać będzie można na pasażu Gemini, tuż przy Media Markt.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich osób pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, które zechcą zarejestrować się i przyłączyć do walki z białaczką.

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:

• przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,

• pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,

• wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi,

• niezbędny będzie również dokument z numerem PESEL.

Uczestnicząc w Dniu Dawcy Szpiku można przyczynić się do podarowania kolejnych szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Niestety, ale prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Dlatego też, im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

Zachęcamy wszystkich do rejestracji jako potencjalni Dawcy szpiku. Wolontariusze DKMS będą obecni w Gemini Park w sobotę, 25 lutego, w godz. 12:00-19:00, tuż przy Media Markt. Być może to waśnie Ty dasz szansę na powrót do zdrowia osobie, która cierpi na nowotwór krwi.

Zachęcamy do zapisów w Facebook’owym wydarzeniu >>


NA CZYM TO POLEGA?

Sama procedura rejestracji jest prosta. Wymaga przeprowadzenia krótkiego, wstępnego wywiadu medycznego, wypełniania jednostronicowego formularza i pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Całość zajmuje nie więcej niż 10 minut. Koordynator DKMS przekaże wszystkie potrzebne materiały rejestracyjne, wraz z numerem alarmowym, aby odpowiadać na bieżąco na wszystkie pytania i ewentualne wątpliwości.

NIE MOŻESZ UCZESTNICZYĆ W DNIU DAWCY?

Jeśli nie możesz przyjść na Dzień Dawcy, możesz zarejestrować się jako Dawca komórek macierzystych przez internet, pod adresem: https://dkms.pl/zarejestruj-sie-teraz

Dołącz do nas i pomóż zarejestrować kolejnych potencjalnych Dawców!

ISTNIEJĄ DWIE METODY POBRANIA KOMÓREK MACIERZYSTYCH:

Co ważne, wbrew powszechnie panującej opinii, dawstwo szpiku kostnego nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. Są natomiast dwie metody oddania komórek macierzystych bądź szpiku.

• W 85% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej.

• W 15% przypadków szpik kostny pobierany jest z talerza kości biodrowej.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.

powiadom znajomych